folder-146940_1280

Rodzicielstwo bliskości

Rodzicielstwo bliskości – przytulaj ale wyznaczaj dziecku granice

Rodzicielstwo bliskości (czasami nazywane “attachment parenting”) to podejście do wychowywania dzieci, które kładzie nacisk na budowanie silnej i trwałej więzi emocjonalnej między rodzicem a dzieckiem. Ten styl wychowania opiera się na przekonaniu, że bliskość fizyczna i emocjonalna w pierwszych latach życia jest kluczem do zdrowego rozwoju emocjonalnego i psychicznego dziecka. Rodzicielstwo bliskości w odniesieniu do dzieci przedszkolnych – kilka sposobów, w jaki sposób rodzicielstwo bliskości może być praktykowane z dziećmi w wieku przedszkolnym:

 1. Wsparcie emocjonalne: W wieku przedszkolnym dzieci zaczynają eksplorować świat na nowe sposoby, a ich uczucia mogą być intensywne. Reagowanie z empatią na ich emocje, zamiast bagatelizować czy karać za wyrażanie uczuć, pomaga wzmocnić więź.
 2. Zachęcanie do samodzielności w bezpiecznym środowisku: Dzieci w wieku przedszkolnym są naturalnie ciekawe i chcą robić rzeczy samodzielnie. Można je zachęcić do samodzielności, jednocześnie zapewniając bezpieczne środowisko i wsparcie w razie potrzeby.
 3. Czas na wspólne zabawy: Zamiast kierować dziecko do samodzielnej zabawy, warto spędzić z nim czas, bawiąc się razem. To pomaga w budowaniu relacji i poznawaniu świata przez pryzmat zabawy.
 4. Aktywne słuchanie: Dzieci w wieku przedszkolnym często mają wiele do powiedzenia. Aktywne słuchanie ich opowieści i uczuć pomaga im poczuć się ważnymi i rozumianymi.
 5. Ustalanie granic z szacunkiem: Zamiast krzyczeć czy stosować kary, można ustalać granice w sposób spokojny i szanujący. Dzieci w wieku przedszkolnym są zdolne do rozumienia i negocjowania.
 6. Noszenie i fizyczny kontakt: Chociaż dziecko przedszkolne jest już większe i bardziej niezależne, wciąż może potrzebować fizycznego kontaktu z rodzicem – być na rękach, przytulać się czy siedzieć na kolanach.
 7. Pozostawanie cierpliwym: Dzieci przedszkolne są w fazie intensywnego rozwoju i mogą być pełne energii, ciekawości, ale też frustracji. Wymaga to cierpliwości ze strony rodziców, ale traktowanie ich z empatią i zrozumieniem sprzyja budowaniu silnej więzi.

Pamiętaj, że kluczem w rodzicielstwie bliskości jest odpowiedź na indywidualne potrzeby dziecka oraz budowanie trwałej i głębokiej więzi opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu.

Bliskość z dzieckiem jest bardzo ważna, czasami niestety zdarza się, że nasze dzieci potrafią wykorzystać sytuację i pozwalać sobie na więcej i więcej – bo przecież mamusia czy tatuś i tak przytuli i pozwoli… Pamiętajmy zatem, że wyznaczenie dziecku granic jest konieczne w procesie wychowania. Potrzebne jest to zarówno rodzicom jak i dzieciom. Drogi rodzicu, nie pozwalaj dziecku na wszystko! Ani na zbyt wiele… 😊

Wyznaczanie granic dzieciom w wieku przedszkolnym jest kluczowym elementem wychowania, który pomaga dzieciom zrozumieć, co jest akceptowalne, a co nie, oraz pozwala im czuć się bezpiecznie w swoim środowisku. Oto kilka wskazówek dotyczących wyznaczania granic dla przedszkolaków:

 1. Bądź konsekwentny: Konsekwencja jest kluczem. Jeśli pewne zachowanie jest nieakceptowalne, powinno być zawsze nieakceptowalne, niezależnie od okoliczności.
 2. Wyjaśniaj powody: Dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo ciekawe i chcą rozumieć “dlaczego”. Wyjaśnij im powód, dla którego pewna rzecz jest niedozwolona. Na przykład: “Nie możemy biegać na ulicy, bo jest niebezpiecznie.”
 3. Stosuj pozytywne sformułowania: Zamiast mówić “Nie biegaj w domu”, spróbuj “Chodźmy powoli w domu”. Pozytywne sformułowania skupiają się na tym, co dziecko może robić, zamiast na tym, czego nie powinno robić.
 4. Daj wybór, gdzie to możliwe: Oferując dziecku wybór w ramach ustalonych granic, uczysz je odpowiedzialności. Na przykład: “Możesz wybrać czerwoną koszulkę lub zieloną koszulkę do ubrania”.
 5. Ustalaj granice wcześnie: Zamiast czekać na moment, gdy dziecko zacznie się nieodpowiednio zachowywać, uprzedź je o tym, czego oczekujesz. Na przykład, zanim pójdziesz do sklepu, przypomnij: “Gdy będziemy w sklepie, chcę, żebyś trzymał się blisko mnie i nie dotykał rzeczy bez pytania.”
 6. Bądź cierpliwy: Dzieci w wieku przedszkolnym są w procesie uczenia się i zrozumienia granic. Mogą potrzebować wielokrotnych przypomnień, zanim przyswoją sobie pewne zasady.
 7. Wzmocnienia pozytywne: Chwal dziecko, gdy przestrzega ustalonych granic. Uznawanie pozytywnych zachowań jest często bardziej skuteczne niż karanie za negatywne.
 8. Unikaj nadmiernych zakazów: Zbyt wiele restrykcji może być przytłaczające dla dziecka i prowadzić do frustracji. Wyznaczaj tylko te granice, które są naprawdę ważne dla bezpieczeństwa i dobrobytu dziecka.
 9. Rozmawiaj z dzieckiem: Jeśli Twoje dziecko ma trudności z przestrzeganiem pewnych granic, zastanów się nad powodami tego zachowania i rozmawiaj z nim, aby dowiedzieć się więcej o tym, co się dzieje.
 10. Daj przykład: Dzieci uczą się poprzez obserwację. Bądź modelem do naśladowania w kwestii przestrzegania granic i zasad.

Pamiętaj, że celem wyznaczania granic jest nauka, rozwój i bezpieczeństwo dziecka, a nie karanie. Odpowiednio wyznaczone i konsekwentnie przestrzegane granice pomagają dzieciom czuć się pewnie i rozwijać się w zdrowy sposób.

 

Opracowała

mgr Katarzyna Kulawińska

Comments are closed.